żółtaczka szczepienia

Pomimo, że podstawowym składnikiem każdego kosmetyku jest woda, sporo z nich zawiera także konserwanty. Ich głównym zadaniem jest zahamowanie rozwoju drobnoustrojów. Woda jest bowiem idealnym podłożem do ich namnażania. Dla skóry konserwanty nie są jednak dobrym rozwiązaniem. Często wywołują bowiem różnego rodzaju alergie, nawet jeśli obecne są w małym stężeniu.

W zdecydowanej większości kosmetyków stosowane są parabeny, fenoksyetanol oraz formaldehyd. Dzięki temu preparat jest zabezpieczony przed działaniem bakterii oraz grzybów. Wiele badań dermatologicznych potwierdza jednak, że znaczna część konserwantów kosmetycznych przyczynia się do powstania takich schorzeń, jak pokrzywka czy wysypka o podłożu alergicznym. U osoby szczególnie wrażliwej na działanie konserwantów, obserwuje się przesuszenie skóry, zaczerwienienie, często również świąd. Wiele z tych środków konserwujących obecnych jest w licznych kosmetykach codziennego użytku, takich jak kremy, preparaty do demakijażu.

Sporo konserwantów łatwo wchłaniana się przez skórę. W ten sposób przedostają się do płynów limfatycznych, mogąc tym samym spowodować różne reakcje ogólnoustrojowe. Na działanie konserwantów najbardziej narażona jest skóra wrażliwa. Z tego powodu warto wybierać kosmetyki naturalne, które praktycznie nie zawierają konserwantów. Należy jednak pamiętać, że przez to są mniej trwałe i ich termin ważności jest z reguły krótszy.

Zinnat informacja dla pacjentów Zastanawia Cię pytanie czy żółtaczka jest groźna? Sprawdź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *